Handelspartners
Senast uppdaterad: 2025-02-28
Svensk exportindustri är beroende av utvecklingen i Europa. Nästan tre fjärdedelar av Sveriges varuexport går till Europa. Sett till enskilda länder är Tyskland, Norge och USA våra tre största varuexportmarknader.
Totalt uppgick den svenska varuexporten till 2 099 miljarder kronor år 2024. Tyskland, Norge, USA, Danmark och Finland var de länder som vi exporterade mest till.
Sett till världsdelar är Europa den största marknaden för svenska exportvaror. År 2024 uppgick exporten dit till 1 502 miljarder kronor. En stor del av detta, 1 120 miljarder kronor, utgjordes av export till andra EU-länder.
Varuexporten till Asien uppgick till 234 miljarder kronor, vilket nästan motsvarar exporten till Nord- och Sydamerika sammantaget. Den enskilt största marknaden i Asien är Kina följt av Japan och Sydkorea.
Över 80 procent av varuimporten kommer från länder i Europa. Framför allt importerar vi mycket från Tyskland, Nederländerna, Norge och Danmark. I importstatistiken räknas inte varans ursprungsland, utan det land där varan förtullades, dvs formellt ”släpptes in” på EU:s inre marknad. Det betyder att om en vara från ett icke EU-land först förtullas i ett annat EU-land och därefter skickas vidare till Sverige, blir avsändarlandet inte det land varan ursprungligen exporterades från. Av den anledningen kan man säga att importen från EU överskattas i dessa siffror. Hur stort detta problem är går dock inte att säga.
Det är fritt att använda sig av våra diagram men ange gärna Ekonomifakta som källa.